Improvisation summer course Amsterdam 2016 Freakatoni videos week 3 August 5, 6, 7

Week 3 

August 5 Friday

MC: Clara Miranda

Set 1 

Dance/performance: Directed by  Ady Elzam with:  Angelique Amyot, Laura Saumweber, Clara MirandaNicolle Vieira, Eloise Fouquet, Pierre Bonnet, Paulo Alexandre Jorge

15 minutes

 

 

 

Dance/performance: Manuela Lucia Tessi

Music: Wilbert de Joode (double bass)

9 minutes

 

 

Dance/performance: Izabela Pacewicz- Wisocka, Stefania Petroula

Music: Carmen Ojeda (flute), Joachim Spieth (trumpet)

12 minutes:

 

 

Music: Mary Oliver (viola), Wilbert de Joode (double bass)

10 minutes

 

 

 

 

Set 2

Dance/performance: Directed by Dhanisa Shende, with: Pierre Bonnet, Paula IlicAnni LattunenAdy ElzamAngelique Amyot, Johanna Jani

Music: Mary Oliver (viola)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Manuela Lucia Tessi

Music:  Robbert van Hulzen (drums) , Annelie Koning (vocals)

8 minutes

 

 

Dance/performance: Nicolle Vieira, Francine ten Brummelhuis Angelique Amyot

Music: Arnau Obiols (drums)

12 minutes

 

 

Dance/performance: Angela Stoecklin, Laura Saumweber, Francine ten Brummelhuis,  Paula Ilic

Music: Annelie Koning (vocals), Wilbert de Joode (double bass), Arnau Obiols (drums)

12 minutes

 

 

 

August 6 Saturday

MC: Pierre Bonnet

Set 1

Dance/performance: Miri LeeDhanisa Shende

Music: Gabor Hartyani (cello)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Natalia Sokolowska, Angela Stoecklin, Laura Saumweber

Music: Robbert van Hulzen (drums)

9 minutes

Dance/performance: Anni Lattunen 

Music: Annelie Koning (vocals)

8 minutes

 

 

Dance/performance: Angela Stoecklin

Music: Joachim Spieth (trumpet), Arnau Obiols (drums)

11 minutes

 

 

 

 

Set 2

Dance/performance:Jana Rosell, Laura Saumweber, Ady ElzamClara Miranda,  Angela Stoecklin, Eloise Fouquet, Izabela Pacewicz- Wysocka

Music: Paulo Alexandre Jorge (saxophone), Annelie Koning (vocals),  Karmit Fadael (violin),  Joachim Spieth (trumpet),  Arnau Obiols (drums)

12 minutes

Dance/performance: Miri Lee

Music: John Dikeman ( saxophone) Robbert van Hulzen (drums)

8  minutes

 

 

Dance/performance: Pierre Bonnet, Ksenia Perek

Music: Gabor Hartyani (cello)

8 minutes

 

 

Music: Gabor Hartyani (cello), Jasper Stadhouders (electric guitar), Paulo Alexandre Jorge (saxophone), Annelie Koning (vocals),  Arnau Obiols (drums)

8 minutes

 

 

 

Week 3 7 Sunday

Set 1

Dance/performance: Ady ElzamAnni Lattunen

Music: recorded Alfredo Genovesi + others

10 minutes

 

 

Dance/performance: Natalia Sokolowska

Music: Karmit Fadael (violin)

8 minutes

 

 

Dance/performance: Pierre Bonnet, Nicolle Vieira

Music: Carmen Ojeda (flute),  Joachim Spieth (trumpet), Karmit Fadael (violin)

11 minutes

Dance/performance: Ady Elzam

Music:  Carmen Ojeda (flute),  Joachim Spieth (trumpet)

9 minutes