Improvisation summer course Amsterdam 2016 Freakatoni videos week 4 August 12, 13, 14

Week 4 August 12 Friday

Set 1

MC: Anni Lattunen and Angelique Amyot

 

 

Dance/performance: Iris van Peppen, Ivy Tsui, Joana Borges

Music: Marc Alexander Nukoop (electronics), Ard Kok (electric guitar)

20 minutes

 

 

Dance/performance directed by Ady Elzam with Uiko Watanabe

Music: Mary Oliver (viola)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Aryan van Muyen, Izabela Pacewicz- Wysocka

Music: Gabor Hartyani (cello)

10 minutes

 

 

 

Set 2

 

Dance/performance: Dhanisa Shende

Music: Gabor Hartyani (cello)

9 min

 

 

Dance/performance: Eloise Fouquet, Johanna Jani, Nicolle Vieira, Tashi Iwaoka

Music: Vilbjorg Broch (vocals, electronics)

11 minutes

 

 

Dance/performance: Pierre Bonnet, Tashi Iwaoka

Music: Laura Lotti (harp)

12 minutes

 

Dance/performence: Eloise Bouquet, Nicolle Vieira

Music:Gabor Hartyani (Cello), Camille Verhaak (Clainet)

 

 

 

Week 4 August 13 Saturday

MC: Tashi Iwaoka

 

Set 1

 

Dance/performance: Johanna Jani

Music: Gabor Hartyani (cello), Robbert van Hulzen (drums)

7 minutes

 

 

Dance/performance: Stefania Petracca, Stefana Petroula, Izabela Pacewicz- Wysocka

Music: Noortje Kohne ,(viola) Ayumi Matsuda (recorder), Vilbjorg Broch (vocals, electronics)

10 minutes

 

 

 

Dance/performance:directed by Sonia Zhang with Johanna Jani, Jiarong Liao, Ady Elzam, Tashi Iwaoka

Music: Paulo Alexandre Jorge (saxophone)

18 minutes

 

 

 

Set 2

 

Dance/performance: Stefania Petracca, Jiarong Liao

Music: Vilbjorg Broch (vocals, electronics)

10 minutes:

 

 

Dance/performance: Angelique Amyot

Music: Gabor Hartyani (cello)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Ady Elzam, Clara Miranda, Nicolle Vieira, Anni Lattunen

Music: Paulo Alexandre Jorge (saxophone)

15 minutes

 

 

 

 

Week 4 August 14 Sunday

MC: Ady Elzam

 

Set 1

 

 

Dance/performance: directed by Ady Elzam with Anni Lattunen, Angelique Amyot

Music: Camille Verhaak (clarinet)

15 min

 

 

Dance/performance: , Izabela Pacewicz- Wysocka

10 min

 

 

Dance/performance: Ann Kathrin Granhus , Theis Ozzie Egeberg

Music: Geerte de Koe (violin)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Anni Lattunen

Music: Volkan Turgut (electronics) and Seth Zahn (electronics)

11 minutes

 

 

 

Set 2

 

 

Dance/performance: Natalia Sokolowska, Toi victoria

Music: Carmen Ojeda (flute)

12 minutes

 

 

Dance/performance: Ady Elzam and Jiarong Liao

10 minutes

 

 

Dance/performance: Natalia Sokolowska

Music: Volkan Turgut (electronics) and Seth Zahn (electronics)

10 minutes

 

 

Dance/performance: Sonia Zhang, Pierre Bonnet

10 minutes

 

 

Performance: Nicolle Vieira

Music: Robbert van Hulzen (drums)

8 minutes

 

 

Music/performance: Geerte de Koe (violin), Camille Verhaak (clarinet), Robbert van Hulzen (drums), Carmen Ojeda (flute)

10 minutes